Obsah
Retenční nádrž Citonice
Úvodem několik slov k významu vody v krajině. Všichni víme, že bez vody není život. Naši předci toto měli na paměti a proto bylo dříve daleko více lesů, vodních ploch, remízků atd…. Krajina byla více členitá a měla větší schopnost zadržovat vodu.
V 19. a 20. století začal člověk odvádět vodu z krajiny, rozšiřovat plochy zemědělské půdy, provádět rozsáhlé meliorace. Krajina se vysušila, dochází k jejímu rychlejšímu prohřátí.
I toto je jeden z hlavních důvodů klimatických extrémů poslední doby. Období sucha střídají intenzivní bouřky, silné větry a povodně. Tento velký problém se týká hlavně Jižní Moravy, která se výrazně oteplila , chybí vodní srážky a odborníci předpokládají postupnou zněnu klimatu.
Proto bychom se měli snažit vrátit krajině její původní přirozenou podobu a význam a tím postupně optimalizovat vodní režim krajiny. Principem je zachytit vodu tam, kam dopadla.
Všichni víme, že v obci Citonice byly v minulosti na gránickém potoce 3 velké rybníky.
První tzv. Bezkovský za stávajícím rybníkem Skalka, prostřední byl a je rybník Skalka a největším byl Citonický (také s názvem „ Na hájku“), jehož koruna hráze tvořila cestu na Bezkov. A právě tento rybník má obec Citonice zájem obnovit. Připravovaná retenční nádrž bude významným krajinotvorným prvkem. Bude zadržovat vodu, Která by jinak bez užitku odtekla, bude chránit před přívalovými srážkami a zmírňovat případné povodňové vlny. Stabilizuje mikroklima dané oblasti, významně doplňuje zásoby podzemní vody ve studnách. V neposlední řadě bude sloužit i ke koupání s pozvolným přístupem do vody. Bude mít samočistící schopnost , tzn. že by měla být přiměřeně čistá a vhodná ke koupání.
Prostor mezi retenční nádrží a rybníkem Rušlem se postupně přeměnění v lesopark, který bude ideálním místem k procházkám a odpočinku.
Základní údaje o stavbě:
- Délka hráze 116 m
- Max.výška hráze 4,9 m
- Šířka koruny hráze 4,0 m
- Plocha vodní hladiny při Mz 65 110 m2
- Objem vody při hladině Mz 75 470 m3
- Maximální hloubka vody v nádrži 3,2 m
- Plocha litorální zóny 8 100 m2
Realizace díla bude pouze v případě, že obec obdrží od Státního fondu životního prostředí v rámci operačního programu optimalizace vodního režimu krajiny finanční dotaci ve výši 85 %.
Aktuální situace:
SFŽP přestal podporovat obnovu a budování nových rybníků, zaměřuje se na revitalizaci krajiny. Výše uvedený záměr je možno realizovat při zajištění dotace ze SZIF, který podporuje chov ryb. Při podání žádosti o dotaci je nutno splňovat dvě základní podmínky:
1. být plátcem DPH
2. hospodařit na více než 20 ha vodní plochy.
První podmínku by obec byla schopna zajistit, ale druhou ne. Realizace záměru by byla možná jiným právním subjektem, který by splňoval uvedené požadavky SZIF. Jednou z možností by bylo, že obec prodá již zpracovanou projektovou dokumentaci a pronajme na určitou dobu pozemky pod tímto rybníkem tomuto subjektu, který by na tomto rybníku po určitou dobu hospodařil. Po tomto období by rybník připadl do vlastnictví obce. Vodohospodářská situace v obci se každoročně zhoršuje, dešťových srážek je stále méně a uvedený záměr by tuto situaci částečně zlepšil.
Ing. František Molík - starosta