Obec Citonice

v hektarech

Retenční nádrž Citonice

Retenční nádrž.

Dne 30.11.2009 obec podala v rámci 14. výzvy SFŽP, oblast podpory 6.4  optimalizace vodního režimu krajiny žádost o dotaci z EU na výstavbu retenční nádrže v k.ú. Citonice. Je to jedna z oblastí podpory, na kterou obec Citonice může zažádat o dotace ve výši 90 % předpokládaných nákladů.

Retenční nádrž Citonice
rybnik
   Úvodem několik slov k významu vody v krajině. Všichni víme, že bez vody není život. Naši předci toto měli na paměti a proto bylo dříve daleko více lesů, vodních ploch, remízků atd…. Krajina byla více členitá a měla větší schopnost zadržovat vodu.
   V 19.   a 20. století začal člověk odvádět vodu z krajiny, rozšiřovat plochy zemědělské půdy, provádět rozsáhlé meliorace.  Krajina se vysušila, dochází k jejímu rychlejšímu prohřátí.
I toto je jeden z hlavních důvodů klimatických extrémů poslední doby.   Období sucha střídají intenzivní bouřky, silné větry a povodně. Tento velký problém se týká hlavně Jižní Moravy, která se výrazně oteplila , chybí vodní srážky a odborníci předpokládají postupnou zněnu klimatu.
 Proto bychom se měli snažit  vrátit krajině její původní přirozenou podobu a význam  a tím postupně optimalizovat vodní režim krajiny. Principem je zachytit vodu tam, kam dopadla.
Všichni víme, že v obci Citonice byly v minulosti na gránickém potoce 3 velké rybníky.
První  tzv. Bezkovský za stávajícím rybníkem Skalka,  prostřední byl a je rybník Skalka a největším  byl Citonický  (také s názvem „ Na hájku“), jehož koruna hráze tvořila  cestu na Bezkov. A právě tento rybník má obec Citonice zájem obnovit.  Připravovaná retenční nádrž bude významným  krajinotvorným prvkem. Bude  zadržovat vodu, Která by jinak bez užitku odtekla, bude chránit před přívalovými srážkami a zmírňovat případné povodňové vlny. Stabilizuje mikroklima dané oblasti, významně doplňuje zásoby podzemní vody ve studnách. V neposlední řadě bude sloužit i ke koupání s pozvolným přístupem do vody. Bude mít samočistící schopnost , tzn. že by měla být přiměřeně čistá a vhodná ke koupání.
Prostor mezi retenční nádrží a rybníkem Rušlem se postupně přeměnění v lesopark, který bude ideálním místem k procházkám a odpočinku.
Základní údaje o stavbě:
-           Délka hráze                                                                     116 m
-          Max.výška hráze                                                              4,9 m
-          Šířka koruny hráze                                                           4,0 m
-          Plocha vodní hladiny                                                 66 570 m2
-          Objem vody                                                                 5 470 m3
-          Maximální hloubka vody v nádrži                                  3,2 m
-          Plocha litorální zóny                                                 12 306 m2
Realizace díla bude pouze v případě, že obec obdrží od Státního fondu životního prostředí v rámci operačního programu optimalizace vodního režimu krajiny finanční dotaci ve výši 90 %.
                                                                    ing. František Molík - starosta
Datum vložení: 3. 12. 2009 0:00
Datum poslední aktualizace: 3. 12. 2009 0:00
Autor:

Dění v obci

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů

Dnes je 17.5.2022

Svátek má Aneta

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Světový den telekomunikací
  • Mezinárodní den celiakie

Zítra má svátek Nataša

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Mezinárodní den muzeí

SPONZOŘI A PARTNEŘI

Historie obce:

První zmínky o obci jsou z roku 1252, kdy k Hradišti sv. Hypolita náleželo kromě jiných statků i zboží v Citonicích, v roce 1253 pak ještě lán v Citonicích náležel križovníkům s červenou hvězdou. V roce 1287 jsou Citonice uváděny jako královská obec, když král Václav II. potrvdil privilegia královské kaple sv. Kateřiny ve Znojmě a kostelu sv. Michala, kterému tehdy náležely mimo jiné i dva lány v královské vsi Citonicích. Když v roce 1348 potvrdil privilegia a statky královkému městu Znojmu král Karel IV., byly mezi nimi uvedeny Citonice, které v majetku města zůstaly.